Wellington District Theatre Federation Inc.
Home
Programme
Committee
Members
Events
Links
Downloads
Contact
Login

 

Site design by:
brazao netwerks

v2.5

Antoinette Awards 2011

Award Winner Play Playwright Director Society
Highly Commended for Make Up Stagecraft Theatre Nosferatu - Vampyre of the Night Simon Boyes and Mary Coffey Simon Boyes Stagecraft Theatre
Special Award - Make Up Porirua Little Theatre Jack and the Beanstalk Amanda Stone Amanda Stone Porirua Little Theatre
Special Award - Make Up Porirua Little Theatre Cinderella Amanda Stone Amanda Stone Porirua Little Theatre
Special Award - Special Effects Porirua Little Theatre The Wizard of Oz L. Frank Baum Robert Ormsby Porirua Little Theatre
Special Award - Musical Porirua Little Theatre The Wizard of Oz L. Frank Baum Robert Ormsby Porirua Little Theatre
Special Award - Original Script and Music Porirua Little Theatre Jack and the Beanstalk Amanda Stone Amanda Stone Porirua Little Theatre
Special Award - Original Script and Music Porirua Little Theatre Cinderella Amanda Stone Amanda Stone Porirua Little Theatre
Highly Commended for Innovation in Set Design Stagecraft Theatre That Face Polly Stenham Iona Anderson Stagecraft Theatre
Highly Commended for Innovation in Set Design Wellington Repertory Theatre Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Set Design Stagecraft Theatre In the Next Room or The Vibrator Play Sarah Ruhul Rob Ormsby Stagecraft Theatre
Highly Commended for Costumes Wellington Repertory Theatre Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Highly Commended for Costumes Stagecraft Theatre In the Next Room or The Vibrator Play Sarah Ruhul Rob Ormsby Stagecraft Theatre
Highly Commended for Costumes Porirua Little Theatre Cinderella Amanda Stone Amanda Stone Porirua Little Theatre
Best Costumes Butterfly Creek Theatre Troup The Importance of Being Earnest Oscar Wilde Barry Mawer Butterfly Creek Theatre Troupe
Highly Commended for Sound Design Stagecraft Theatre The Rise and Fall of Little Voice Jim Cartwright Mark Da Vanzo Stagecraft Theatre
Best Sound Design Stagecraft Theatre Nosferatu - Vampyre of the Night Simon Boyes and Mary Coffey Simon Boyes Stagecraft Theatre
Highly Commended for Lighting Design Stagecraft Theatre That Face Polly Stenham Iona Anderson Stagecraft Theatre
Highly Commended for Lighting Design Wellington Repertory Theatre Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Lighting Design Porirua Little Theatre The Wizard of Oz L. Frank Baum Robert Ormsby Porirua Little Theatre
Best Male Actor in a Supporting Role in a Comedy Peter Mackenzie as Mr Swipe Stiff April Phillips Pat Knight Porirua Little Theatre
Best Male Actor in a Supporting Role in a Drama Gary Miller as Johnathan Nosferatu - Vampyre of the Night Simon Boyes and Mary Coffey Simon Boyes Stagecraft Theatre
Best Male Actor in a Leading Role in a Comedy Colin Bleasdale as Jack Fitzgerald My Husband's Nuts Devon Williamson Stephanie Drew Mana Little Theatre
Best Male Actor in a Leading Role in a Drama Darryn Woods as Rosencrantz Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Male Actor in a Leading Role in a Drama Andrew Goddard as Guildenstern Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Female Actor in a Supporting Role in a Comedy Paulette McIndoe as Jo Robinson My Husband's Nuts Devon Williamson Stephanie Drew Mana Little Theatre
Best Female Actor in a Supporting Role in a Drama Melissa Phillips as Izzy That Face Polly Stenham Iona Anderson Stagecraft Theatre
Best Female Actor in a Leading Role in a Comedy Belinda Whyte as Beatrice Much Ado About Nothing William Shakespeare Manny Garcia Butterfly Creek Theatre Troupe
Best Female Actor in a Leading Role in a Comedy Rebecca Parker as Benedick Much Ado About Nothing William Shakespeare Manny Garcia Butterfly Creek Theatre Troupe
Best Female Actor in a Leading Role in a Drama Sarah Andrews Reynolds as The Player Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Comedy Porirua Little Theatre Stiff April Phillips Pat Knight Porirua Little Theatre
Best Comedy Mana Little Theatre My Husband's Nuts Devon Williamson Stephanie Drew Mana Little Theatre
Best Drama Wellington Repertory Theatre Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Drama Stagecraft Theatre In the Next Room or The Vibrator Play Sarah Ruhul Rob Ormsby Stagecraft Theatre
Best Overall Production Wellington Repertory Theatre Rosencrantz and Guildenstern are Dead Tom Stoppard Tim Yarrow Wellington Repertory Theatre
Best Overall Production Stagecraft Theatre In the Next Room or The Vibrator Play Sarah Ruhul Rob Ormsby Stagecraft Theatre

Bold titles indicate an Antoinette Award

The complete list of nominations and awards can be downloaded from here. (PDF, new window)